A kutyás terápia alkalmazási területei
A kutya a terápiákon való jelenlétével és aktív közreműködésével sokoldalú hatást gyakorol a gyermekek és felnőttek egész személyiségére.
Mint személyiségfejlesztő tényező hatással van a gyermekek szociális-, érzelmi-, értelmi-, akarati képességének fejlődésére.
A kutyával rendszeresen kapcsolatot tartó gyermekek konfliktuskezelési képessége jobb, mint társaiké, s empatikus készségük is javul. A kutyával való kapcsolat elősegíti a társas kapcsolatok kialakulását, csökkenti a hospitalizációt, javítja az egyén önértékelését.
A kutya motiváló erő, akinek a közreműködésével a különböző feladatok elvégzése egyfajta szórakozás, fejlesztő kikapcsolódás.
A kutya segítséget nyújt a pszichoterápiában résztvevő egyénnek, oly módon, hogy áthidalja a kommunikációs szakadékot a terápiát végző szakember és az egyén között.
A kutya elősegíti a gyermekek figyelemkoncentrációját az elvégzendő feladatra, így a jobban és tartósan figyelő, tanulásra, cselekvésre jobban motivált gyermekek nagyobb előrehaladást érnek el a képességfejlődés terén.
A kutyás terápián a természetes mozgások elsajátításával javul a terápiában résztvevő gyermekek mozgásállapota, kommunikációs készsége, értelmi képessége.
A kutyával együtt töltött idő fokozza a sérült gyermek kommunikáció és beszédfejlődését, mely megnyilvánulhat a kontaktusteremtésben, a kommunikációban is.
A kutya közelsége a szükséges támogatást nyújtja a hiányos képességek, adottságok kibontakozásához a fejlesztésben.
|